• UAH: 0.72
Кишинев: 15/13 ° Завтра: 24/22 °
Politica | Social si cultura | Economie si finante | Sport | Infractiuni | Externe |
MOLDNEWS TV |

În anul 2011 care s-a scurs grănicerii moldoveni au câștigat 12 medalii la competițiile internaționale

09:06 2011-12-24

Класс!

În anul 2011 care s-a scurs grănicerii moldoveni au câștigat 12 medalii la Campionate Mondiale, Europene și alte competiții sportive de rang internațional. Este un record absolut pe care nu l-a stabilit anterior niciuna dintre structurile de forță din Moldova.

Nu este surprinzător faptul că topul 10 cei mai performanți sportivi ai anului a inclus simultan cinci străjeri ai frontierei. În ajunul tradiționalei "Gale a laureaților sportului moldovenesc" grănicerii au desfășurat propria "Gală".

Cei mai buni sportivi grăniceri din țară a fost desemnat medaliatul cu bronz la Campionatul Mondial și medaliatul cu argint la Campionatul European, judocanul Sergiu Toma, urmat de atleta Zalina Marghiev şi halterofilul Anatol Cârâcu. Odată cu premiile în bani, medalii și cadouri, zece cei mai buni sportivi grăniceri au fost apreciați și prin acordarea gradelor militare.

"Bucură faptul că tot mai multe organizații depun eforturi pentru dezvoltarea sportului de performanță, acest lucru le unește și ajută sportului nostru", a spus ministrul tineretului și sportului, Ion Cebanu.

"Analizând situația, noi încă în anul trecut am știut că în acest an preolimpic noi vom avea rezultate bune, pentru că noi am muncit foarte mult în acest sens, și ne-am dorit foarte mult acest lucru", a menționat șeful secției sport al Serviciului Grăniceri, Vasile Bânzaru.

Printre cei care s-au distins în anul curent se numără nu doar sportivi individuali, dar chiar și direcții întregi. Direcția Ungheni a fost decorată pentru victoria în spartachiada anuală a grănicerilor la șapte probe de sport. Direcția din capitală a câștigat prima Cupă în istoria futsal-ului moldovenesc SPORTS.md.

În anul următor paznicii frontierelor își propun să mărească numărul de performanțe pe plan național, și, în mod principal, să câștige medalii la Jocurile Olimpice 2012.